Bezpłatna dostawa od 350zł ( Kurier InPost, Paczkomaty InPost, DHL POP, Kurier DHL )
- Kategorie
-
MAPEI HYDROIZOLACJA CEMENTOWA MONOLASTIC 20 KG
Wpisz swój e-mail |
Opinie | |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 14 |
Dostępność | 0 szt. |
Kod kreskowy | |
EAN | 8022452108761 |
MAPEI JEDNOSKŁADNIKOWA HYDROIZOLACJA CEMENTOWA MONOLASTIC 20 KG
JEDNOSKŁADNIKOWA, ELASTYCZNA ZAPRAWA HYDROIZOLACYJNA NA BAZIE CEMENTU
CECHY SZCZEGÓLNE:
- doskonałe właściwości robocze i parametry użytkowe
- zdolność mostkowania rys, również w niskiej (do -5°C) temperaturze
- trwałość uszczelnienia już przy warstwie o grubości 2 mm
- doskonała przyczepność do różnych podłoży
- potwierdzona skuteczność - na rynku od ponad 10 lat
DANE TECHNICZNE:
Konsystencja świeżej zaprawy: plastyczna pasta
Zawartość suchej substancji: 100%
Proporcje mieszania: 5,4-5,8 l wody na worek produktu
Maksymalny czas użytkowania: około 1 godz.
Temperatura nakładania: od +5°C do +35°C
Minimalna grubość warstwy: 1 mm
Maksymalna grubość warstwy: 2 mm
Nakładanie: pacą
Przechowywanie: 12 miesięcy
Zużycie: 1,1 kg/m² dla warstwy o grubości 1 mm
Opakowania: worki 20 kg
ZASTOSOWANIE
Zabezpieczanie przeciwwodne balkonów, tarasów, loggi, pomieszczeń mokrych (łazienki, natryski, toalety, pralnie, kuchnie) oraz basenów kąpielowych, wykonywane przed montażem płytek ceramicznych i kamienia naturalnego.
Wykonywanie hydroizolacji poziomych i pionowych powierzchni betonowych, tynków i zapraw cementowych wewnątrz i na zewnątrz.
WŁAŚCIWOŚCI TECHNICZNE
Monolastic to jednoskładnikowa zaprawa uszczelniająca na bazie spoiwa cementowego, wyselekcjonowanych, drobnoziarnistych, obojętnych chemicznie wypełniaczy, oraz specjalnych, wysoce elastycznych polimerów akrylowych.
Po zmieszaniu zaprawy z wodą uzyskuje się mieszankę o doskonałej plastyczności, łatwą do nakładania szpachlą, wałkiem lub pędzlem, można ją także stosować na powierzchnie pionowe, bez ryzyka kapania i powstawania zacieków. Zaprawa Monolastic wykazuje doskonałą przyczepność do wszystkich powierzchni betonowych, murowanych, ceramicznych i marmurowych, pod warunkiem, że są one czyste i mocne.
ZALETY STOSOWANIA
· Doskonałe właściwości robocze i parametry użytkowe potwierdzone badaniami (z użyciem 5,4-5,8 l wody zarobowej)
· Produkt z oznakowaniem CE, zgodny z normą EN 14891 (CM01P).
· Zdolność mostkowania rys, w tym także w niskiej temperaturze (-5°C).
· Gwarantowana, trwała powłoka hydroizolacyjna przy grubości warstwy zaledwie 2 mm.
· Doskonała przyczepność do różnych podłoży.
· Opakowanie można pozostawić otwarte, co nie wpływa negatywnie na produkt.
· Doświadczenie: produkt dostępny na rynku od ponad 10 lat.
ZALECENIA
· Nie dodawać do zaprawy Monolastic cementu, gipsu lub innych wypełniaczy.
· Nie nakładać jednorazowo warstwy grubszej niż 2 mm.
· Nigdy nie nakładać na podłoża nasiąknięte wodą.
· Nie stosować w temperaturze poniżej + 5°C.
· Nie dodawać większej ilości wody, niż zalecana przez producenta.
· Zabezpieczyć powierzchnię przed deszczem przez pierwsze 24 godziny po nałożeniu Monolastic.
· Całkowita grubość izolacji Monolastic nie powinna przekraczać 4 mm.
· Przy wykonywaniu pierwszej warstwy wetrzeć zaprawę w podłoże przy użyciu pacy.
· Nie stosować na podłożach lekkich.
· Nie stosować na niewysezonowanych podłożach cementowych.
WYTYCZNE STOSOWANIA
Przygotowanie podłoża
Przed aplikacją produktu należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże oraz jego przygotowanie.
• ISTNIEJĄCE POSADZKI:
Okładziny z ceramiki, gresu, klinkieru, terakoty itp. muszą dobrze przylegać do podłoża, a ich powierzchnia musi być wolna od wszelkich substancji, które mogłyby obniżyć przyczepność, takich jak: tłuszcz, olej, wosk, resztki lakieru czy farby. Fragmenty posadzki posiadające słabą przyczepność do podłoża należy usunąć, a powstałe ubytki wyrównać odpowiednią zaprawą np. Adesilex P4 lub Planitop Fast 330. W celu usunięcia wszelkich resztek substancji, które mogłyby obniżyć przyczepność warstwy Monolastic do podłoża, należy najpierw umyć powierzchnię mieszaniną (30%) wody i sody kaustycznej, a następnie spłukać dokładnie wodą.
• JASTRYCHY CEMENTOWE:
Pęknięcia powstałe na skutek „osiadania” podłoża bądź skurczu plastycznego czy higrometrycznego powinny zostać uprzednio naprawione żywicą Eporip lub Eporip Turbo; w przypadku konieczności nałożenia dodatkowej warstwy (np. przy formowaniu spadku, wyrównywaniu zagłębień, itp.) zastosować zaprawę Adesilex P4, Nivoplan Plus, Planitop Fast 330, Planitop 400 lub Planitop Rasa&Ripara R4.
• TYNKI:
Tynki cementowe i cementowo-wapienne muszą być prawidłowo sezonowane (co najmniej 7 dni na każdy cm grubości warstwy nałożonego tynku), muszą dobrze przylegać do podłoża, być wytrzymałe, niezakurzone i niepokryte żadnymi powłokami malarskimi. W przypadku konieczności dodatkowego wyrównania powierzchni tynku zastosować zaprawę Nivoplan Plus lub Planitop Fast 330.
Podłoże przed aplikacją Monolastic nie wymaga gruntowania. Przed rozpoczęciem nakładania warstwy Monolastic podłoże należy jedynie zwilżyć czystą wodą. Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie doprowadzić do jego nadmiernego zawilgocenia (nasycenia) wodą.
W przypadku wykonywania hydroizolacji, kluczowym czynnikiem dla skuteczności całej izolacji jest odpowiednia obróbka detali zapewniająca ciągłość warstwy hydroizolacji.
Z tego względu w miejscach krytycznych, jak dylatacje, połączenia ściana-ściana oraz podłoga-ściana, połączenia materiałów o zróżnicowanych parametrach fizykochemicznych i różnej rozszerzalności liniowej, niezbędne jest zastosowanie specjalnych akcesoriów np. taśm uszczelniających Mapeband, Mapeband W, Mapeband SA, Mapeband Easy, Mapeband TPE. Taśma uszczelniająca Mapeband, Mapeband W i Mapeband Easy oraz samoprzylepna, butylowa taśma uszczelniająca Mapeband SA stosowane są do przeciwwodnego zabezpieczania złączy dylatacyjnych, krawędzi i naroży pomiędzy ścianami oraz pomiędzy ścianami a podłogą. Mapeband TPE jest stosowany natomiast do uszczelnienia dylatacji konstrukcyjnych i złączy narażonych na duże obciążenia i związane z tym przemieszczenia elementów konstrukcji względem siebie. Wszystkie taśmy uszczelniające charakteryzują się wysoką odpornością na alkalia, która umożliwia ich stosowanie w tego typu obszarach.
Do uszczelniania odpływów należy użyć specjalnych, gotowych elementów z linii Drain, dopasowując je do wymagań danej konstrukcji. Po wyrównaniu i oczyszczeniu podłoża, ale przed położeniem izolacji przeciwwodnej, absolutnie konieczne jest wykonanie uszczelnienia w omówionych wyżej krytycznych obszarach.
Szczególną uwagę należy również zwrócić na metalowe elementy, które będą wbudowane w konstrukcję tarasu, tj. obróbki blacharskie itp. Ze względu na czynniki destrukcyjnie oddziałujące na tego typu konstrukcje zewnętrzne, elementy metalowe powinny być dobrane, zabezpieczone (antykorozyjnie) i zamocowane w taki sposób, aby nie doszło do ich uszkodzenia w trakcie eksploatacji.
Przygotowanie zaprawy
Do odpowiednio dobranego pod względem wielkości i czystego pojemnika wlać 5,4-5,8 l wody, następnie powoli dodawać proszek Monolastic, ciągle mieszając. Mieszać przez około 3 minuty, aż do uzyskania całkowicie jednorodnej zaprawy bez grudek, zbierając niewymieszany proszek ze ścianek i z dna pojemnika. Do mieszania stosować wolnoobrotowe mieszadło mechaniczne w celu uniknięcia nadmiernego napowietrzenia mieszanki. Nie zaleca się przygotowywać mieszanki ręcznie.
Nanoszenie zaprawy
Zaprawa Monolastic może być nakładana pędzlem, wałkiem lub szpachlą w ciągu 60 minut od momentu przygotowania.
Zaleca się nakładanie zaprawy w dwóch warstwach, przy czym drugą warstwę można nakładać w odstępie co najmniej 2 godzin (nie wcześniej niż przed wyschnięciem pierwszej warstwy), tak aby uzyskać ostatecznie warstwę izolacji o grubości nie mniejszej niż 2 mm i nie większej niż 4 mm.
W miejscach występowania rys i mikrospękań lub miejscach szczególnie narażonych na występowanie naprężeń, zaleca się wtopienie w pierwszą, jeszcze świeżą warstwę Monolastic, odpornej na alkalia siatki z włókna szklanego Mapenet 150 stosując 10 cm zakład. Natychmiast po nałożeniu siatki powierzchnia Monolastic powinna zostać wyrównana przy użyciu gładkiej stalowej pacy.
W celu poprawy parametrów zaprawy Monolastic, w tym zdolności mostkowania rys w miejscach, gdzie jest to wymagane, zaleca się zastosowanie perforowanej włókniny polipropylenowej Mapetex Sel. Na pierwszej, jeszcze świeżej warstwie Monolastic należy ułożyć tkaninę Mapetex Sel z 10 cm zakładem i docisnąć ją płaską stroną pacy, tak aby zaprawa wysyciła tkaninę. Po związaniu pierwszej warstwy Monolastic, na tkaninę Mapetex Sel nałożyć drugą warstwę zaprawy Monolastic, tak aby dokładnie ją pokryć, po czym wyrównać ostatecznie całą powierzchnię.
Układając Monolastic na małych balkonach, można zastosować 2 warstwy hydroizolacji bez konieczności zbrojenia pod warunkiem, że całkowita grubość warstwy wynosi co najmniej 2 mm. Montaż płytek ceramicznych można rozpocząć po dostatecznym związaniu zaprawy Monolastic, co najmniej po 2 dniach od wykonania warstwy uszczelniającej.
UKŁADANIE PŁYTEK CERAMICZNYCH NA WARSTWIE MONOLASTIC
NA BALKONACH
• płytki ceramiczne i kamienne należy kleić w zależności od rodzaju okładziny, jej formatu, warunków aplikacji oraz przewidywanych obciążeń przy użyciu cementowych zapraw klejących MAPEI klasy C2 takich jak Adesilex P9, C2S1- Keraflex Extra S1,Keraflex Maxi S1, Ultralite S1 lub C2S2 Ultralite S2, Kerabond T+Isolastic, pamiętając o zastosowaniu odpowiedniej szerokości spoin, przeniesieniu dylatacji i całkowitym wypełnieniu zaprawą klejącą przestrzeni podpłytkowej. W przypadku, kiedy wymagany jest szybki przebieg prac należy zastosować kleje szybkowiążące klasy C2 takie jak: Adesilex P9 Express, Adesilex P4, C2S1, takie jak Keraflex Quick S1, Ultralite S1 Quick, Granirapid lub C2S2 Ultralite S2 Quick, Elastorapid, Keraflex Quick S1 + Latex Plus.
• płytki ceramiczne spoinować odpowiednimi zaprawami cementowymi (np. Ultracolor Plus lub Keracolor FF, Keracolor GG zmieszane z Fugolastic - klasy CG2WA).
• szczeliny dylatacyjne należy wypełniać poliuretanowymi uszczelniaczami elastycznymi MAPEI (takimi jak: Mapeflex PU 45 FT, Mapesil AC lub Mapesil LM). W zależności od specyfiki warunków użytkowania powierzchni mogą zostać zastosowane inne rodzaje uszczelniaczy (więcej informacji można uzyskać w dziale technicznym MAPEI).
CZYSZCZENIE
Świeżą zaprawę można łatwo usunąć z narzędzi i rąk spłukując dużą ilością wody. Po wyschnięciu zaprawę Monolastic można usunąć wyłącznie mechanicznie.
ZUŻYCIE
1,1 kg/m na każdy mm grubości.
OPAKOWANIA
Worki 20 kg.
PRZECHOWYWANIE
Monolastic można przechowywać w suchym miejscu i w oryginalnym opakowaniu do 12 miesięcy.
Dane producenta
MAPEI Polska Sp. z o.o.
ul. Gustawa Eiffela 14
44-109 Gliwice
Poland
+48-32-7754450
info@mapei.pl