Fugi epoksydowe stanowią przełom w dziedzinie wykończenia płytek. Są to materiały, które dzięki swojej unikalnej formule oferują niezrównaną trwałość i estetykę. W przeciwieństwie do tradycyjnych fug cementowych, fuga epoksydowa jest odporna na wilgoć, pleśń i zabrudzenia, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla każdej łazienki, kuchni czy innych pomieszczeń narażonych na działanie wody.

Dlaczego wybrać fugę epoksydową?

Fuga epoksydowa Mapei jest jednym z najbardziej popularnych wyborów wśród profesjonalistów i amatorów. Jej wyjątkowe właściwości, takie jak odporność na środki chemiczne, łatwość w czyszczeniu i szeroka gama kolorów, sprawiają, że fuga epoksydowa Mapei jest niezastąpiona w nowoczesnych aranżacjach.

Biała fuga epoksydowa – elegancja w każdym calu

Fuga epoksydowa biała to kwintesencja elegancji. Jej śnieżnobiały kolor doskonale komponuje się z różnorodnymi rodzajami płytek, tworząc czyste, nowoczesne i świeże wykończenie.

Jak nakładać fugę epoksydową?

1. Przygotowanie powierzchni

 • Czystość i suchość – pierwszym i kluczowym krokiem jest upewnienie się, że szczeliny są całkowicie czyste i suche. Pozostałości brudu, kurzu czy wilgoci mogą negatywnie wpływać na przyczepność i wygląd fugi epoksydowej. Warto pamiętać, aby przed spoinowaniem upewnić się, że klej na którym zainstalowana została okładzina jest suchy i utwardzony.
 • Ochrona krawędzi – zaleca się zabezpieczenie krawędzi płytek taśmą malarską, aby uniknąć zabrudzenia ich podczas aplikacji fugi.

2. Mieszanie fugi

 • Proporcje – ścisłe przestrzeganie instrukcji producenta dotyczącej proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania optymalnej konsystencji i wydajności fugi. Zazwyczaj należy połączyć dwa składniki produktu ze sobą (żywicę epoksydową oraz utwardzacz).
 • Narzędzia – aby uniknąć przegrzania i zapewnić dokładne wymieszanie zaprawy zaleca się mieszać ją przy użyciu wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego.
 • Czas mieszania – mieszaj fugę przez zalecany czas, aby zapewnić jej odpowiednie właściwości: odpowiednio przygotowaną zaprawę zaaplikuj w ciągu 45 minut od momentu wymieszania.

3. Aplikacja fugi

 • Narzędzia do aplikacji – do aplikacji fugi epoksydowej najlepiej nadają się specjalne pacy gumowe lub plastikowe dostępne w budowlanym sklepie. Narzędzia te pozwalają na równomierne rozprowadzenie fugi oraz łatwe manewrowanie w narożnikach i wzdłuż krawędzi.
 • Technika nakładania – rozprowadź fugę pod kątem 45 stopni względem powierzchni płytek, co zapewnia jej głębokie wniknięcie w przestrzenie między płytkami.
 • Czas pracy – pamiętaj, że fuga epoksydowa schnie stosunkowo szybko, więc pracuj sprawnie i systematycznie. Zwróć uwagę na to, aby wprowadzać zaprawę na całą głębokość szczeliny: nadmiar możesz zebrać tą samą pacą, którą nakładasz produkt.

4. Czyszczenie nadmiaru fugi

 • Narzędzia do czyszczenia – użyj gumowej pacy lub specjalnego skrobaka do usunięcia nadmiaru fugi. Możesz również korzystać z akcesoriów do fugowania, które ułatwiają ten proces.
 • Odpowiedni moment – najlepiej usuwać nadmiar fugi, gdy jest ona jeszcze wilgotna, ale zaczęła twardnieć. To ułatwi proces i zapobiegnie uszkodzeniu fugi.
 • Czyszczenie – narzędzia i pojemniki należy umyć wodą bezpośrednio po zakończonej pracy. Po utwardzeniu produkt można usunąć tylko mechanicznie, np. z pomocą odpowiednich preparatów.

5. Utrwalenie i ochrona

 • Wysychanie – pozostaw fugę do wyschnięcia na zalecany przez producenta czas. W przypadku produktów Mapei podłogi klejone czy spoinowane zaprawą mogą być obciążone ruchem pieszym po upływie 24 godzin, przy temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza.
 • Ochrona – po wyschnięciu, można zastosować specjalne preparaty do uszczelnienia i ochrony fugi epoksydowej, co zapewni jej dłuższą trwałość i łatwiejszą pielęgnację.

Pamiętaj, że dokładne przestrzeganie tych kroków jest kluczowe dla zapewnienia najlepszego wyglądu i trwałości fugi epoksydowej. Praca z fugą epoksydową wymaga precyzji, ale efekt końcowy z pewnością wynagrodzi włożony wysiłek.

Podsumowanie

Fugi epoksydowe oferują nieporównywalną trwałość, estetykę i łatwość utrzymania, co sprawia, że są one najlepszym wyborem dla każdego, kto szuka idealnego wykończenia swoich płytek. Od fugi epoksydowej Mapei, przez wygodne opcje w tubie, aż po elegancką fugę epoksydową białą – wybór jest szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie.